Pazar Düşünceleri/Emin O. Uygur


Pazar Düşünceleri

Pazar kelimesi köken olarak, Farsça “bazar” kelimesinden Soğdça “vaçarn” kelimesine kadar uzanır. Anlamı ise alışveriş yapılan yer demektir. Pazar bir çok medeniyette haftanın ilk günü olarak Kabul edilmiştir. Özellikle Batı dillerinden Güneşgünü anlamında kullanılmıştır. Sonntag,la Dies-Solis, Anadolu medeniyetlerinde ise Girey-Gira kullanımı olduğu bilinmektedir. Arapça’da da Pazar ilk gündür. “vahid” ismi ile başlayan Pazar günü “isneyn” ikinci gün Pazartesi ile devam eder. Günümüzde bazı İslami topraklarda haftanın ilk günü olarak Cuma kabul edilir.

İster haftanın başı olsun ister sonu. Pazar günü bir dinlenme ve kendine zaman ayırma günü. Bazı toplumlar bu günü ailece vakit geçirme gün olarak kabul etmiştir. Ve sadece pazar günü için programlar yapmaktadırlar. Kimileri içinse uzun bir uyku günüdür pazar. Avrupa genelinde pazar günleri bütün marketlerin, alışveriş merkezlerinin kapalı olması da bu günün ciddi bir dinlenme ve aktivite günü olarak algılanmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Avrupa genelinde pazar günleri bir sessizliktir. Evlerde elektrikli araçlar çalıştırılmaz. Sesli konuşulmaz.

Kuran-ı Kerim’de sadece Cuma günü için bir iş bırakma zamanı ifade edilmiştir. Sonrasında ise çalışma teşvik edilmiştir. Amrerika dahil bir çok ülkede ise pazar günleri marketler açıktır. Sonuçta bu iş bir kültür ve anlayışa bırakılmıştır. Bir çok coğrafyada pazar günü de dahil olmak üzere farklı mekanlarda açık pazarlar kurulması, insanları/kültürlerin tercihlerini göstermektedir.

Bence alın çayınızı, varsa çıkın balkona, selamlayın gelecek günleri. Bir dostu arayın, bir kuşa el sallayın, bir şiir mırıldanın pazar saatlerinde. Her nerede iseniz, bir dost bulmaya çalışın,pazarı katın bütün günlere. Pazarı pazartesine, onu salıya ve ondan da cumartesiye…İçeriyi dışarıya dışarıyı içeriye bağlayın gitsin. Yalnızlıkları kalabalıklara kalabalıklara garipliklere…

Bir pazar da böyle güzel geçsin dostlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: