Gaybubette Bir Garip ve Rüyadaki Mezar


Uzun zamandır gaybubette idi. Hayattan izole bir şekilde yaşıyordu. Eşinin maddi manevi desteği ve oğlunun yardımı ile ayakta kalmaya gayret ediyordu. Güven insanı olduğu halde terörist yaftası ile aranıyordu. Yakalansa çok kötü muamelelere maruz kalacağı kesindi. Gaybubette yıllar geçmiş, yıl 2022 olmuştu. Dışarı çıkıp kimseyle görüşmediği halde nasıl olduysa korona olmuştu. Aşısı olmadığı için de virüs rahat ilerledi ve vücuduna ciddi zarar verdi. Ancak onun ebedi aleme göçmesi farklı bir çizgide ilerledi.

Dört oğlundan ikisi 15 Temmuz sonrası yurt dışına çıkmıştı. Üçüncü oğlu hapiste idi. En küçük ailenin yanında idi. Hem çalışıyor hem de annesine babasına bakıyordu. Güzel insan hasta olunca zalimlerin eline düşmemek için gece gündüz dua etmeye başladı. Doktora gitmeleri mümkün değildi. Bu yüzden belki de güzel insan hem ailesine yük olmamak hem de işkenceye maruz kalmamak için Allah’tan hayırlı bir ölüm dahi istiyordu.

Çok geçmedi bir akşam üzeri kalp krizi geçirdi. O sıra küçük oğlu yanında idi. Hemen babasına kalp masajı yaptı ve bir süre sonra güzel insan kendine geldi. Hastaneye gidemezlerdi. Bu tam bir tevekkül ve iman halini netice veriyordu. Ancak güzel insan akşam namazını kılarken yeniden rahatsızlandı ve bu sefer geri dönmedi. Eşi de o an başucunda idi ve onu farklı bir alemde kendisine el sallayıp veda eder halde gördü. Bu onun ilk şaşkınlığı idi.

Cenaze merasimi Denizli’de yapılacaktı. Morgdan cenaze alınırken büyük bir şaşkınlık daha yaşandı. Hanımefendi içeri girdi. Eşinin yüzüne baktı doya doya. Güzel insan tebessüm ediyordu ve her yan gül kokuyordu. Sonra oğlu da girdi içeri. Çıkınca “Babam sanki bana gülümsedi” dedi.

Cenaze aracını kendi arabaları ile takip edeceklerdi. Hanımefendi dayanamadı aracından indi ve cenaze aracına yaklaştı ve eşi ile konuşmaya başladı. Eşi de kendisine cevap veriyordu. O arada hapisteki oğlu da cenaze aracının içinde belirdi ve annesine teselli vermek için bir şeyler söyledi.

Nihayet araçlar yola çıktı. Ankara’dan Denizli’ye uzun bir yolculuk oldu.   

Hanımefendi bu ara yurt dışındaki çocuklarını aradı. Görüntülü aramada eşinin cenaze arabasını işaret ederek, “hapisteki kardeşiniz de burada bakın” dedi. O anda cenaze arabasının demir kapısı yerinde çıktı. Araç sürücüsü aracı hemen kenara çekti. Bu arada hanımefendi uzaktaki oğullarına “hapisteki kardeşiniz siz daha iyi görün diye parmaklığı açtı” dedi. Aradan mesafeler, engeller kalkmış aile hep bir arada görüşüyor gibiydi. Hem de güzel insan ebedi aleme göçmüş olduğu haldeyken.

Hanımefendi eşinin cenaze aracının arkasında yola devam etti. Bu arada oğlu da babasının yanından hiç ayrılmadı. Yol boyunca babasını yalnız bırakmayan hapisteki oğlu, cenaze merasiminde de annesinin gözü önünde olacaktı. Onlar artık farklı bir boyutta yaşıyorlardı.

Mezarlığa gittiklerinde farklı bir sürprizle daha karşılaştılar. Güzel adamın küçük oğlu mezar için görevli ile konuşurken mezarın hazır olduğunu öğrendi. Adam önceki gece rüyasında birisinin güzel bir mezar hazırlamasını istediğini ve sabah erkenden mezarı hazırladığını söyledi. Görevli bir zeytin ağacının altına kazmıştı mezarı. Ona gelecek cenazenin çok önemli olduğu da söylenmişti rüyasında.

Mekanın Firdevs olsun güzel insan.

02.02.2022

eminou

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: