Bugün Yılbaşı Dediler / Emin O. Uygur


Ne olacak ki yılbaşı olunca, bir günlük tatil dışında. İş mi bulunacak KHK”lı işsiz babama? Annem görevine iade edilecek mi bu dünyadan göçmeden? Bizim için indirim mi var mağazalarda? Bir ayakkabı alabilir miyim mesela yarı fiyatına? Kış gününde sıcak tutsun ayaklarımı. Neden sevinelim ki bir yıl geçti diye? Geçen yıl nasıl geçti görmedik mi? Pandemi nice canlar aldı, kimin umurunda? 2021’i de böyle karşılamıştınız. Ne oldu? Aynı saçmalıklarla yaşamak sıkmıyor mu sizi?

İnsan sevinir mi yaşlanıp eskidiğine. Artmadı ki hayatımızda bir şeyler, azalmadı ki hiç eksikler, gedikler. Nicedir et girmiyor mutfağa. Sadece bizde değil hem ülkede hem dünyada birçok insan böyle. Kardeşim okumak istiyor ama kursa gidemiyor bakamıyoruz ücretlere bile.  

İşte havai fişekler patlıyor yine. Belki biraz azaldı pandemide. Ancak yine milyonlarca dolar uçuşuyor göklerde boş yere. Bugün yılbaşıymış ne olacak ki yeni bir yıla girince? Ömür gidiyor sadece bu kadar basit işte. Ne için ışıklandırdınız gökleri gece gece? Ne oldu bir müjde mi aldınız göklerden, meleklerden? Neydi o pandemi öncesi kutlamalar, israflar, uçuk kaçık uygulamalar? Ne oldu söyleyin. Afrika’da susuz bir köye su mu geldi? Anneler beş kilometre uzaktan omuzlarında bidonlarla su taşımaktan mı kurtuldu? Teneke evlerde yaşayanlara güzel evler mi inşa edildi? Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da çocukların kış günleri okula gitme çilesi mi bitti? Onlara sıcak imkanlar mı sunuldu? Ayaklarına lastik ayakkabı yerine sağlam kışlıklar mı giydirildi?

Biten yılda ne yaptınız insanlık için? Hangi derdimize deva oldu hangi sevginiz? Bir mikrop alt üst etti dünyamızı. Ey dünyalı devletliler bu ilahi musibet diyemediniz. Para akıyor ha bire bir yerlere aman değişmesin mecrası. Kendi cebiniz sıcak ya yansın isterse dünya. Açlar, susuzlar, hastalar, çaresizler ne olursa olsun. Anneler gözyaşında hem de bir ömür boğulsun. Suçsuz insanlar hapislerde güneşe hasret, evine hasret, çocuklarına hasret, özgürlüğe hasret kalsın öylece. Çin’de hayatları ellerinden alınan insanlara hakları geri mi verildi? Anneler, babalar çocuklarına mı kavuştu? Köle gibi çalıştırma günleri son mu buldu? Milyonlarca insanın mülteci olmasına çözümler mi sunuldu? Ege’de Akdeniz’de yitip gidenlere yas mı tutuldu? Onların hakları birilerine mi soruldu? Hiçbiri olmadı. Neden o halde bu çılgınlık? Anlamak istiyorum ey insanlık.  

Bir de Noel üzerinden Yılbaşı üzerinden din tüccarlığı yapanlar yok mu?

Yeni günde esenlikler dilerim herkese.

eminou

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: