Bayram ve Mezar Ziyareti / Emin O. Uygur


-Herkes kalktı mı? Çabuk olun. Abdestlerinizi evde alın. Camide yer bulamayabiliriz.

Cami eve 1,5 km kadar uzakta idi. Sabah namazını herkes kılmazdı. Ama bayram namazı için erken kalkıp abdest almak gerekiyordu. Namazdan sonra da mezarlığa gidilecekti. Aslında önceki gün ikindi sonrası uğramıştık mezarlığa ve dualarımızı okumuştuk. Fakat gelenekten mi bilmem namazdan sonra da gidilmesi gerekirdi mezar ziyaretine. Belki de doğru olan buydu. Bir gün önceki ziyaret ekstra idi sanki ya neyse. Namaza yetişmek için hızlı adımlarla yola çıkıldı. Yolda başkaları da vardı tabi. O yıllar araba çok olmadığından çoğunluk yürümek zorunda idi.

İmamın sesi gerçekten gür idi. Hoparlöre gerek yoktu. Kadir hoca adıyla herkes bilirdi onu. Beyaz ama seyrek sakallı bir imamdı. Güleç yüzü ile mahallede herkesin gönlünde idi. Kadir hocanın oğlu ile aynı sınıfta okumuştuk lisede. O sonra maliyeci oldu. Güzel bir işi vardı ama şimdi ne yapar bilmiyorum.

Biz önceki gün ikindi vakti Amanoslardan (Şimdi Nur Dağlar) toplanıp satılan Mersin Çalısı demetlerinden alıp mezarlara dikmiştik. Her bayram bu çalı demetlerinden mezarlara dikmek gelenek olmuştu. Çabuk yetişen bir bitki olmasından tercih ediliyordu herhalde. Bir de mezar üzerinden uzun süre yeşil kalması güzeldi. Bu yeşilliğin zikrinden dolayı mezardakilerin rahat edeceği bilgisi vardı bu işin içinde. Bu yüzden çok sevilen bir uygulama idi. Namazdan sonra mezarlığa gittiğimizde yine satmak için çalı getirenler vardı yolun kenarında. Onlardan da birkaç demek aldık. Ne kadar yeşil olsa o kadar iyidir diye düşünüyorduk.

Önce yeşil mersin çalılarını (yöresel olarak Murt denir) mezarlara diktik. Sonra da yakınlarımız için Yasin okumaya başladık. Yasin okuma işi benimdi. Bu yüzden mümkünde her bayram memlekete giderdik. Biz olmayınca sadece Fatiha okunuyordu mezar ziyaretinde.  

Ama birkaç yıldan beri yakınlarımızın mezarlarını değil hayatta olanları dahi ziyaret edemiyoruz. Ama hayatın bu tarafını da yaşamak gerekmiş demek ki. Allah bu gurbetimizi çok güzelliklere vesile eylesin. Berzah alemindeki yakınlarımıza rahmetler olsun.

eminosmanuygur 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: