Zirvelerden Taşan Baharlar / Neslihan Paş


Zirvelerde kış çetin geçer ama kimler için ve ne zaman? Hangi kalpler zirvede olur ve onun kışı bitmek bilmez? Kimdir onlar ki aşağılarda bahar olsun diye bütün zemheriyi kendine çekerler? Kardır kıştır, bakınca sanırsınız ki hiç gülmeyecek bu zirveler. Ama öyle değildir. Yaklaşın bir ne vadiler vardır o kışın altında. Ne sular çağlar o tipilerin boranların arkasında. Ne gökkuşakları selamlar çakar rengarenk o yağmurlardan sonra.  

İnsan acelecidir. Çileyi doldurmadan, mevsimi gelmeden ister bazı şeyleri. Hayattaki fıtri seyri gözünden kaçırır. Hemen karar verir. Sonra pişman olur. Dünyada nasip vardır. Dünya da nasiptir. Ama içinde sevgi dolu bir yürek ne güzel bir nasiptir. Asrımızın yüzüne kim gülecek? İnsanlık bu kadar dertlerle nasıl baş edecek? Zirvelerden zemheriden arınmış bir bahar nasıl vadilere inecek? Zirvelere yürütenler asla pes etmeyecek. Çünkü baharın pırıltıları, pınarları hep oralardadır. O pınarlardan sular içmek ve geriye elinde, gönlünde bahar demetleri ile dönmek gerek.

Övgüyle bahsettiğimiz, örnek almaya çalıştığımız nice isimler vardır ki nasipleri hep kar kış olmuştur. Ama onlar işte arkalarında demet demet bahar bırakıp gitmişler. O baharın sularında, güneşinde, çiçeklerinde nesiller büyümüşler. Bize ne oluyor ki kıştan şikâyet ediyoruz. Kış da kısmettir, nimettir kıymetini bilene. Şükür olmazsa nimet gider gerek yok demeye. Durmayan bir sabırla yürümeli ki gelsin bahar dolu vadiler. Ve o zaman bulsun işte yerini emanetler.

Bak gün ağarıyor. Karanlıklar silinip gidiyor. Rüya değil dokun istersen bir bahar dalına. Çek çiçek çiçek havayı içine doya doya. Gözlerin umuda bakıyordu yıllardır. Bıkmadın, bekledin ve işte mükafatın. Şimdi elindeki bütün sevgileri dağıtma zamanı. Yüzündeki bütün gülüşlerle dünyayı sımsıcak yapma zamanı.

Karamsarlık mı? Onu sildik defterden. Ümitsizlik uğramaz bizim semtimize. Bir çiçek açıyorsa yeryüzünde, bir yürürüz geleceğe azmimizle. Bir kanat çırpıyorsa gök yüzünde bizler de seke seke aşarız tepeleri heyecanla, sevgiyle. Yılgınlık mı? İnsanız zaman zaman çalar kapımızı. Fakat asla dönmeyiz geriye. En güzel baharlar o zirvelerin arkasında gizli. Ya o bahara gideriz ne olursa olsun ya o baharı alıp getiririz geriye. Selam veririz bütün güzelliklere. Selam ederiz bütün gün ışıklarına. Gönlü ışık ışık olanlara.

Neslihan Paş

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: