Bayram Düşünceleri / Dr. Murad Karasoy


Zamanın anlamını yitirdiği günlerdeyiz. Saat dilimleri, akrep-yelkovan bizi kuşatamıyor artık. Enlemlerin ve boylamların birbirine rüçhaniyetinin kaybolduğu, her şeyin ve herkesin varlık ve insanlık çizgisinde bir kez daha eşitlendiği günleri yaşıyoruz.

Kâh Sidney’in yüzümüzü okşayan şefkâtli meltemi, kâh Kaliforniya’nın dudaklarımızı geriye doğru geren gün batımı… Doğu’dan yükselen ses ve ışık Batı’dan yansıyor artık.

Kendine özgü yeni tınısıyla çınlıyor kulaklarımızda kâh Pasifikte kâh İskandinav yamaçlarında. Doğu’nun estetik ve zerâfeti; Batı’nın akıl ve tabiatıyla buluştu artık. Binlerce yıl önce Akdeniz’de yaşanan ilk buluşma gibi âdeta.

Demir suyunu çekti, atlılar menzile vardı. Şimdilerde hem öğreniyor, hem de varlığa yeniden anlam veriyorlar. Bu bir tür inatlaşma değil. Bu kendileştirme, içselleştirme, güzelin peşinde süren bir serüvenin adıdır.

Niçin gocunacakmışız ki? Tüm güzellikler O’ndan değil mi zaten? Eleştiriyi kırgınlıklara, saygıyı kör bir itaate, kardeşliği adâletsizliğe dönüştürmeyeceğiz. Evet öğreniyoruz, çünkü hayat öğretmeye devam ediyor. Evet toparlanıyoruz, çünkü kanayan yaralarımız, acıyan yanlarımız var. Evet bayramlaşıyoruz, çünkü;

Yapıp ettiğin zulüm cefâ

Vermez sana sonsuz sefâ

Anla artık! Anlasana

Hayat uzun, ömür kısa.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: