Dünya Mutluluk Günü/Emin O. Uygur


Dünya Mutluluk Günü/20 Mart

Kim mutludur şu yeryüzünde? Bu kadar acı varken insan mutlu olabilir mi? Sürekli mutluluk var mıdır, varsa nasıl olur? Önemli olan mutlu olmak mıdır yoksa mutluluk peşinde olmak mıdır? Gerçekten mutlu olanlar, her türlü isteklerine kavuşanlar mıdır yoksa başkalarının mutlu olmasını isteyerek çaba gösterenler midir?

Dünyadaki bütün toplumların gündeminde olan bir konudur mutluluk. Özellikle genç nesillerin gündemini daha çok meşgul eden bu gizemli kavramın, genellikle yüksek hayat standartları içinde gizlendiği zannedilir. Bazen de yoga ve meditasyonlarda olduğu gibi ruh terapilerinden beklenir bu mutluluk. Kimileri onu beyinde salgılanan hormonlara bağlamıştır. Kimileri de hiç bir şey düşünmeden yaşadığı an’ın tadını çıkarmaya bakar.

Mutluluk biraz da iç huzur ile ilgili sanki. Hayatı düzgün ve onurlu yaşamaktır belki bu. Atılan her yanlış adım insan ruhunda, kalbinde izler bırakır. Ve bu izler acı verir insana. Yanlış ne kadar büyük olursa sanki huzur da o kadar çok uzak duruyor insandan.

Belki de insanın bulunduğu mekanı ve zamanı değerlendirmesidir mutluluk. Olamaz mı? İnsanın akıl ve kalp vadilerinden esen rüzgarlar, zaman-mekan ağaçlarının dallarına takılınca güzel sesler akar hayata. Böyle bir musıki hem insanı hem de insanın etrafını mutlu eder.

Belki de bir küçük doknuştur tebessüme dair. Bir gönül almadır. Bir insana bir adım atmadır. Bir yara sarma bir gözyaşı silmedir. Sanki mutlu olmak, kendi başına olacak bir şey değil gibi. Dünya mutluluk gününü vesile kılarak ve en az bir kişiyi mutlu ederek mutlu olmaya ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: