Aklın İflası Korkutuyor Beni/Emin O. Uygur


Aklın İflası Korkutuyor Sebastian

Nasıl deme Sebastian. Korkuyorum işte. Daha önce yaşandı. Felaketler oldu. İnsanlar öldü. Beldeler yıkıldı. Aklın iflasını dünya geçen yüzyılda iki defa büyük bir yıkımla yaşadı. Hem de senin topraklarında oldu çoğu Sebastian. Şimdilerde yine iflas eden akıllar var bizim ellerde, sahnelerde. Ve bunlar konuşuyorlar. Her gün manşetlere, ekranlara çıkıyorlar. Bazen gülüyoruz. Bazen kızıyoruz. Bazen beynin devrelerini yakacak kadar saçma, şeytani sözler duyuyoruz. İyi değil bu. Hiç iyi değil.

Deli Dumrul geliyor aklıma Sebastina. Bizim edebiyatın eski hikayelerinden. Deli Dumrul, bir su üzerine bir köprü yaptırmış ve geçenden kırk akçe alırmış. Geçmeyenden ise döve döve yine kırk akçe alırmış. Nasıl deme Sebastian. Almış işte. Aklın iflası korkutuyor dedim ya misalleri çok. Hayat bizim için çok kıymetli. Ama akıl daha kıymetli. Akıl olmayınca hayatın da kıymeti yok. Hadi diyelim biz aklımızı koruduk. Ama ya aklı iflas edenler? Onlar serbest. Onlar güçlü.

Ah Sebastian. Nasıl da kıyıyor insan insana? Nasıl da acımıyor insan bir cana? Ne adına? Bir zamanlar milyonlarca insan sürüldü soğuk iklimlere. Binlercesi yollarda öldü. Milyonlar gemilerle taşındı yeni kıtaya. Binlercesi denizde öldü. Milyonlarca kafa tasından kule yaptırdı birileri. Daha geri gidersek ateş çukurları görürüz. Canlı canlı insanları atmışlardı ateşlere. Arenalarda vahşi, aç hayvanlara parçalatıldı insanlar.

Ne mi oldu yine? Çok şey oldu Sebastian çok şey. Bir değer kalesi daha yıkıldı. Bir güzellik daha parçalandı. Altında kalacaklar yakında. Bu uygulamalar aklın mı yoksa hırsın mı ürünü? Aklın ifası hep felaket getirdi. İlla bir inayet ola da insanlar geriye döne. Ancak ne kadar da zor bu. Geriye dönmek için de akıl gerek. Kıl kadar akıl kalsa bu mümkün ama nafile.

Bu yüzden korkuyorum Sebastian. Çok korkuyorum. İflas etmiş akıllar, serseri mayın gibi nerede patlar, kime ne kadar zarar verir, bilinmez. Bir de delice alkışlar olmasa Sebastian, delice alkışlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: