Bazen Ayrılmak…/Emin O. Uygur


Hâzâ firâku beynî ve beynik…Kehf Suresi/78(Bu seninle benim ayılışımız demektir).

Hızır aleyhisselam Musa aleyhisselama söylüyor. Neden? Üç sorudan dolayı. Neden o çocuğu öldürdün? Neden o gemiyi bozdun? Neden o yıkık yeri tamir ettin? Gayet makul sorular değil mi? Ama demek ki öyle değil. İnsan bazen en iyi insanla bile yolculuk edemeyebilir. Her ikisi de iyilerden. Biri Hızır biri Musa. Biri Hz. Hızır biri Hz. Musa. Biri Hızır aleyhisselam biri Musa aleyhisselam. Seçilmiş iki insan. Ama yolları dünya itibarı ile ayrılıyor.

Her insan farklı bir fıtrat. Tabiatı, anlayışı, mizacı farklı herkesin. Kimileri çok iyi anlaşır. Frekanslar tutuyordur. Renklerde uyum vardır. Düşünceler aynı olmasa bile çok fark yoktur. Bazen de bu durum değişebilir. Frekanslar değişebilir. Her ruh farklı bir vadiye girmiş olabilir. Musa aleyhisselam zahir bir bakışla sordu o soruları. Hızır aleyhisselam batın ile cevap verdi.

Bazen yıldızlarımızın barışmadığı insanları olur. Kardeşimizdir. Fikir birliğimiz, inanç birliğimiz vardır. Ama bu ayrılık sadece insanlara özgü bir meşreptir. Bunda düşmanlık yoktur. Zaten ayetin sonunda da işin hikmetini haber vereceğim sana diyor Hızır aleyhisselam. Hangi iş hakkında? Sabırsızlık gösterdiğin iş. Demek acele etmemek gerek. Çok karar vermemek gerek. Çok zaman geçmeden anlamadığımız bir çok şeyin hakikatini görmüş olacağız. Hayat kareleri her an değişiyor. Hem de milyonlarca, milyarlarca…

Hasılı bazen zahiren ayrılmak…

eminosmanuygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: