Toplumun Rengi:Kadın-3/Emin O.Uygur


Belki de işin en önemli yanı, toplumda kadın burcunun, kadın ruhunun önde olmasıdır. Yani toplum kadınsı bir karakter kazanmalıdır. Böyle bir toplumda huzur ve sükunet var demektir. Bu ruh dengede ise yine iyi bir durumdur. Ancak kadın ruhu ve kadın burcu geride kalmışsa, o toplumda çok ses ve çok sorun vardır demektir. Eril etki artınca kadınlar da o etki ile kendi renklerinin farkında olamıyorlar. Toplumda kadınların sayısı veya onların bir yerlerde görev almaları değildir asıl konu. Kadın burcu ve kadın ruhu baskın ise, zaten onlar da bir yerlerde söz sahibi olmuştur ya da olacak demektir.

Toplum hukuku, kadın hakları ve annelik hukuku üzerine bina edildiği zaman aslında bir çok sorun da çözülmüş olacaktır. Ev, çocuk, eğitim ve çocuk eğitim ve hayat arkadaşlığı gibi bir çok konumda aktif olan kadın, hayatın merkezinde kabul edilmez ve hayat o şekilde dönmezse, istenilen medeniyet seviyesi asla yakalanamayacaktır. Ne kadar teknik gelişme ne kadar ekonomik güç olursa olsun, toplum insânî enginliğe ulaşamadığı için huzuru da bulamaycaktır. Bazı toplumlarda pasif duran kadınlar belki de geleneksel bir kültürün etkisinde veya gölgesinde kalmışlardır. Ve böyle toplumlarda gerçek bir ilerlemeden ve medeniyetten ve de demokrasiden bahsedilemez.

Dünya kadınlar günü, dünya anneler günü gibi günlerde kadınların anılması güzel bir şey. Konuyu her platformda ciddi olarak ele almak da bilinçli kadın ve erkeklere düşmektedir. Ve her yıl kadınlar lehine bazı kararlara imza atılması gerekmektedir. Sadece gün için yazılan bir kaç satır yazı veya alınan bir kaç hediye, toplumları bir adım ileriye taşımayacaktır. Önemli olan kadın renginin ve kadın burcunun toplum atmosferinde daha etkin bir duruma gelmesidir.

eminosmanuygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: