Dünya Düşünce Günü/Emin O. Uygur


Dünya Düşünce Günününe Özel Birkaç Satır

Düşünmek mi?

Düşünmek, akla ait bir eylem. Olaya bakar mısınız, akıl denilen ekranda bütün bir varlık şekillendirilebiliyor. Ama akıl nerede? Akıl yaşta değil başta sözünde olduğu gibi, beynin merkezinde mi? Ve ruhumuz nasıl orada dolaşır?

Eşya o vadide her an farklı şekiller alabiliyor. Veriler, datalar, bilgiler içeri alınıyor. Sonra farklı odalarda işlemlere alınıyor. Renklendirme, biçimlendirme ve dönüştürmeler yapılıyor. Sonra varlıkların anlam haritaları çıkarılıyor. Yorumlar yaplılıyor. Gerekli gereksiz veriler ayrılıyor. Bilgiler ayrı, duygular ayrı işleniyor. Gerekirse bilgi ve duygular iç içe ürün haline getirilebiliyor.

Hayal dünyasından, tasavvurlar alemine oradan varlıkların zarar ve faydalarına kadar her şeye karar verme ve sonra da o kararlar üzerinde yeni işlemler yorumlar yapma. Ve ardından ciddi bir okuma süreci. Ve sonra da varlıkların sanat eseri olarak bilinmesi. Ve ondan da Sanatkar. Ama karar aşamasında yapılan bir yanlış, okuma safhasını da iptal eder. O zaman da varlık alemi, sanat olmaktan çıkar. Ve sanatkar da düşünülmez.

Sanal zeka gündemde ya şimdilerde. Evet sanal zeka ile bir çok işlem yapılabiliyor günümüz dünyasında. Bunun ilerisi insan şeklinde ve insandan daha güçlü biyo-robotlar. Olur mu bilinmez ama gidişat öyle. Robot düşünür mü? Şimdilik hayır. Ama sonra? Olabilir.

Peki günümüzde insanların kaçta kaçı düşünebiliyor? Veya düşünmeyi doğru yapabiliyor? Aklın en önemli işlemlerinden olan düşünüp karar verme, ne kadar sağlıklı yapılabiliyor? Bir yemek pişirmesini öğrenme kadar olsun düşünme becerisi dersleri olmayan dünyamızda insanlar, düşünmenin neresindeler?

Düşünmek ve sonra da akletmek; insanî bir eylem. Akletmeyen canlılardan çok var yeryüzünde. İnsan da aklının meyvesidir aslında. Tat da renk de, o meyvede belli olur. Aklın iptali deliliği getirir ve insan, hayatı anlayamaz, okuyamaz, olayları göremez ve doğru düzgün konuşamaz. Ama beyin fonksiyonları itibarı ile zihinsel aklı devam edenlerden de aklı iptal olanlar var. Onlara deli denmiyor ama akletmeyen canlılarla kıyas ediliyorlar. Bir bakıma bu geçici, fani dünyayı ebedi hayata tercih ettikleri  için, aklın iptali söz konusu onlar için.

Akıl, sorumluluk, doğru, yanlış… Uzun konu. Sadece günün önemine dikkat çekmek için bir kaç cümle yazmış oldum. Güzel düşünmek gerek ve böylece hayattan ve güzelliklerden de azami istifade etmek gerek.

Ne dersiniz?

eminosmanuygurKategoriler:Deneme, Emin Osman Uygur

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: