Sessizlik/Pelin Çetrefli


Hikayem aslında kulakları sağır edecek kalpleri hüzünlendirecek kadar sesli!..Ne zamanki başka sesleri duymaya başlıyorsun sessizleşiveriyorum. Sessizlikte anlam buluyor içimdeki o çığlık. Hadi sıra sende! Anlat dertlerini diyecek oluyorum…Hadi ama senin sesininin duyulmaya ihtiyacı var diyorum. Kendimi ikna ediyorum tüm gücümü topluyorum.
Ve sonra oradan hüzünlü bir ses: ‘Biliyor musun, kaç yıl oldu görmeyeli eşimi, çocuklarımı. Burası hiç de kolay değil!..’ Peki senin derdin ne diye soruyorum bu sefer ve sonra derin bir sessizlik oluveriyor!..Derdim var demeye utanır oluyor insan. Özlemimi dile getirmektense ‘çok şükür’ deyip yoldaş oluyorum karşımdakilerin hüznüne. Allah hüzünlü kalbi sever diyor Efendimiz.
Hüzünlü insanların hüznünleri kendi hüznümün yanında başka anlamlar buldu bende!.. Şikayet makamından bakıp hüznümümü dile getirmek istiyorum; yoksa hüznüme yeni bir isim bulup onunla arkadaş mı olacağam?..
Derin bir sessizlik kalbimde o sessizliğe kulak veriyor. Ve o da derinden gelecek sesi işitmek istiyor. Yaşanılan herşeye bir adım geri atarak bakıyorum. Okumaya çalışıyorum; bir adım daha geri atıyorum ve tekrar okumaya çalışıyorum. Ard arda adımlarım geri gittikçe yaşadığım herşey küçülüveriyor. Her şeyin anlamı bir başka hâl alıveriyor bende…Ben kâinattaki düzenin bir parçasıyım. Bozulan bir düzen diyordum oysa şimdi yeni bir düzen kuruluyor sesizlikte..Evet gözlerimi kapayıp sessizliğe sakince bekle diyorum. Zira ses olmak için sessiz olma ve sessiz kalma vaktidir şimdi!..Tüm kainat sessizce kendi lisanıyla konuşmuyor mu zaten?..Bir gün kendini bulduğun o yerde, sessizliğin ses olacak tüm sessiz günlerine!..Dua ederken sessizleşiriz derinden bir ses bekleriz ya hani. Bugün kalbim ne diyor?.. Bugün dilime düşücek hangi dua yoluma ışık tutacak?.., İşte tam da böyle dostlar bekleyişim sessizlik yol gösteriyor: yarından haber var bugünün sessizliğine!..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: