Dün Akşam Bir Arkadaşımı Aradım/ Emin Osman Uygur


Dün Akşam Bir Arkadaşımı Aradım

Türkiye’de yaşıyor. Anadolu’da. 21. yüzyılın karanlık çağında. Ama her şeye rağmen içindeki ışık yüzüne vuruyordu.

Türkiye’de yaşıyor demiştim ya daha doğrusu yaşamaya çalışıyor. Tebessüm etmeye çalışıyordu konuşurken. Yüzünde yılların kutsal hüznü. Gözlerine bakamıyorum uzakta da olsam.

Ne var ne yok, diye sordu ben sormadan. Var mı söyleyeceğin güzel şeyler? Var mı içimize su serpecek bir haber? Var mı pâre pâre yüreğimize sürecek bir ilaç gibi müjdeler?

Yok denmez elbette. Yok olur mu? Var, dedim. Hem de o kadar var ki, anlatamam. Anlat, dedi. O zaman anlat. Nedir onlar? Dedim, güneş bugün de doğdu ise ümit tamdır merak etme. Dedim gözlerimiz bugün de açıldıysa hayata ümit tamdır ye’se düşme.

Bu kadar mı dedi gözleri yere doğru gitti. İçinden bir feryat etti. Duydum onu. Duydum o arşa çıkan isyansız feryadı. Bu kadar mı? Dedim yok bu kadar değil. Bak İlâhî kelam ne diyor bir kulak ver, eğil.

Sabah yakın değil mi diyor sabah yakın değil mi? Sen onlara mühlet ver, diyor. Sabredenleri müjdele, diyor. Tevekkül edenler ancak Allah’a tevekkül etsinler, diyor. Zalimlerin hakkından geleceğiz, diyor. Bunlar öyle müjdeler ki, çektiklermiz bu müjdelerin yanında hiç kalır. Bu günlere bakıp da huzursuz ve sabırsız olmamak gerek, diyebildim.

Ama kaç yıl oldu bekliyoruz, dedi. Kaç yıl oldu, kimimiz dört duvar arasında, kimimiz yürek yangınlarında, kimimiz onulmaz hicranlarda, kimimiz de çaresizlik dallarındayız. İnsanız, yetmiyor gücümüz. Kalmadı dermanımız. Bize derman bir şeyler söyle. Hastaya ilaç vermek gerekmez mi? Bize ilaç sözler söyle. Hastayım iş de yapamıyorum, hoş iş bulmak da imkansız ya. Bulsam ne olur ki, biri şikayet eder, khk’lı diye hemen atarlar. Bir de gazete manşetlerinde gündem yaparlar. Sustum. Sustum. De desem ki? Ne denir ki?

Dua, dedi. Çok dua edin bize. Tabi biz de size.

Sonra kapılar, dedik. Kapılar açılır ya. Allah kapılar açar ya. O gün, dedik. Biraz tebessüm ettik.

eminosmanuygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: