Faust Göğe mi Yükseldi? / Emin Osman Uygur


Dönün aydınlığa

Siz ey aşk içindeki alevler

Kendilerini lanetleyenlere

Hakikat şifa versin ki

Kurtulsunlar…

Kutsal korlar..

Etrafında uçuştukları kişi

Kendini hayatta mutlu hisseder

İyiler arasında

Yükselin şimdi

Birleşin ve dua edin, teşekkür edin O’na. (Faust)

Anladım Sebastian. Benim sorumun cevabı bu mısralarda gizli. Her devrin kendine göre bir rengi bir sesi bir soluğu ve bir de hükmü olur ya. Faust, içinde güzellikler olan bir insandı. Bilimden nasibini de almıştı. Ama dünyada onun için de vadiler, tepeler, çöller vardı. Takıldı, tökezledi, suça bulaştı. Ama hakikati arayan insan için bütün yolların sonunda pınarlar olacaktı.

Ben Gretchen, Faust derken sen beni ta başa çektin Sebastian. İsrafil’in güneşin tınısından, melodisinden bahsetmesi ne kadar ilginç. Pitagoras (Pisagor), da güneş ve gezegenlerin yörüngelerinde ilerlerken kendilerine ait uyumlu sesler çıkardıklarını söylemiş. Şimdi de bilim-teknik aynı şeyi söylüyor. Anlamadım ki insanlık ne zaman çok ileride idi. Sonra Cebrail dünyayı tasvir ediyor. Dünyanın akıl almaz bir hızla dönüşünden, gece ve gündüz oluşumundan, denizlerden, dağlardan bahsediyor. Mikail de göklerden, şimşeklerden, fırtınalardan bahsediyor.

Bu ifadeler bana da çok önemli geldi. Goethe melekleri neden aldı ki, kitabının girişine? Acaba Faust’un bir gün gideceği yeri mi tarif ediyordu? Onun ruhunun yükseleceği ufuklara mı bakıyordu dünyadan veya çalışma odasından? Veya bir işaret miydi bu, metafizik âleme açılan insanın ruh haritasından? İsrafil’in en geniş daireden, güneş sisteminden, bahsetmesi de manidardı. Kıyamet vakti için bekleyen İsrafil’in güneşten, yörüngelerden çıkan seslerden bahsetmesi…

Faust’un göğe yükselmesi de çok ilginç. Hem de bedeni ile. Bu kurgu mu? Tabi ki kurgu. Elbette bunda İsa a.s’ın göğe yükselişine de bir işaret var. Belki de Goethe de İsa a.s’ın çarmıhta can vermediğine inanmakta idi. İsa aleyhisselamı hatırlatan bir temel imaj var burada. İsa aleyhisselam bedeni ile çıkarıldı göğe. İdris, İlyas ve Hızır aleyhisselam da öyle değli mi?

Biz nerede yaşıyoruz Sebastian? Bu hızla dönen dünya nedir gerçekten? Evet Faust, İsa (a.s.) gibi göğe yükseldi. Peki geride kalanlar? Bizler bunu nasıl başaracağız? Hiç bir yükseliş kolay olmuyor Sebastian, biliyorsun. Ama her zamanın bir rengi olması gibi bu zamanın rengi de bu olayda mı gizli acaba? Bizler de ciddi ve tertemiz bir yolda olursak, böyle bir şansı yakalayabilir miyiz? Biz de bu dönen maviden çıkarken yukarılara, geriye gülerek bakabilir miyiz?

Emin Osman Uygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: