Senaryo Yapmak mı? Neden?/Emin Osman Uygur


Senaryo Yapmak mı? Neden?

Tasarlamak, tasavvur etmek ve hayal etmek. Veya önce hayal etmek sonra tasavvur ve tasarlamak. Her neyse. İyi bir planla ya da doğal olarak nasıl olursa. 

Bizim mazi kıtasında,ortadoğu coğrafyasında eksik mi bunlar? Bastırılmış duygular, sevgiler, ilgiler, heyecanlar… Çocukken kaybedilen bir çok hazine… Evet en büyük hazine belki de bu.

Halbuki Allah herkese sınırsız denecek kadar geniş bir hayal ve tasavvur hazinesi vermiştir. Herhalde önemli olan ne yapacağımıza karar verip o şeye odaklanmak. Sevgi adına, güçlü bağlar ve güven adına ve sonra da gerçekten huzur dolu kapler adına düşünmek ve adım atmak. Her ne şartta olursa olsun, güzellikler adına hep bir senaryoya dönüşebilecek bir hayale sahip olmak…

Bir video izlemdim dün. Kısa videolardan. Reels’de. İnstagram’da.

Bir evin bahçesinde bir anne görünüyor ilk anda. Elinde plastik bir kova. Kovayı yukarı kaldırmış geliyor anne. Yüzünde muzip bir gülümseme. Önde yere oturmuş dört yaşlarında bir çocuk, telefonda bir şeyler yapıyor. Anne belli ki oğluna şaka yapacak ve onu kovadaki su ile ıslatacak. Tam arkasına geldiğinde kovayı kaldırıyor ve suyu dökmeye hazırlanıyor. Saniyeler içinde oluyor her şey. O anda gözü telefona takılıyor. Ve bir anda yüz hatlarında bir değişme oluyor. Sonra elindeki kovayı alelacele yere bırakıyor. Ne olmuş olabilir? Telefonda ne görmüştür anne?

O anda kamera telefona çevriliyor. Annesi tam arkada oğlunun üstüne su dökmeye hazırlanırken, oğlu fotoğraf programında annesinin resmini açmış ve resmin üzerine eliyle KALP şekli çizmektedir. İşte senaryonun en vurucu anı. Annenin gözlerinden duygular akıyor ve oturup oğluna sarılıyor.

Bu çok güzel. Ve böyle çok senaryo var sanal alemde. Ama normal akıp giden hayatın içinde var mı bu kadar etkileyici an’lar? Mesela çok duygulandıran bir lokanta senaryosu? Çaresiz bir annenin, annesiz kalmış bir çocuğun sevinçten havaya uçtuğu kareler? Kalpleri sevgiyle dolu mu gerçek hayatta herkesin? Bir insanı güldürmek için bahaneler, çareler, fikirler arayan kaç insan var? Senaryoları hayatın içine taşımaya ne dersiniz? Bir video olarak yayınlamak için değil de, hayatın içinde birebir yaşamak için senaryolar yapmaya ne dersiniz? Hayata en az bir senaryo da biz bırakalım. Ama yaptığımız senaryoları da yazalım ve ya da yayınlayalım. İyi olmaz mı?

Emin Osman Uygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: