GRETCHEN/ Emin Osman Uygur


Gretchen

Sana Faust’tan bahsetmek, biliyorum, çok hoş olmayacak Sebastian. Faust ne kadar ustalıkla yazılmış yeniden okuduğumda daha iyi anladım. Şiir dilinde ne güzel tasvirler yapılmış. Goethe gerçekten büyük bir sanatçı. Mefisto’nun kurnazlıkları onun kaleminden daha net görünüyor. Nerede, ne konuşacak insan hemen seziyor. Ama Sebastian bunu hayatta çok anlamıyoruz maalesef. Ve sanki hepimiz birer Faust gibiyiz. Mücadele devam edecek.

Bugün sana Gretchen’den bahsetmek istiyorum bir kaç satır. Dedim ya sen zaten çok iyi biliyorsun. Ukalalık etmek de istemezdim ama yazmaktan kendimi alamadım. Ne kadar da saf bir kız Gretchen. Ne kadar da masum. Hayatın zararlı şualarına maruz kalmamış. Annesi ile yaşadığı evde inançlı bir hayat sürüyolar kendi hallerinde. Annesi inançlı bir kadın. Bir devrin masumiyeti gibi Gretchen. Evet aslında o bir devrin masumiyeti. 19. Yüzyıl başları. Ve sonrası bir felaket biliyorsun. Gretchen için kilise, kitap ve dua ne güzel bir dünya. Ama o da bir insan ve o da olacak bir imtihan.

Beni en çok etkileyen ne oldu biliyor musun Sebastian? Hani Faust yanında mefisto ile gelmişti ya onun yanına. Ve işte o zaman Gretchen çok rahatsız olmuştu. Ve bunu da söylemişti Faust’a. Bunda bir şeyler var. Hissediyorum demişti. Temiz kalbi rahatsız olmuştu şeytandan. Ve sanki şeytan onunla gökler arasına girmişti bir anda. Ve belki de kutsi sinyallerin kesilmesine sebep olmuştu.

İnan ki bizler de hep böyleyiz hayatımızın ilk yıllarında. Utanırız, kızarırız, yalan söylemeyiz mesela, başkasının hakkını yemek mi asla… Ancak sonraları neler oluyorsa oluyor ve hatalara karışıp gidiveriyoruz. Şansımız varsa veya Allah bize merhamet etmişse bir zaman sonra kendimize geliyoruz. Ama ya gelemezsek…

Evet Sebastian, Gretchen’in kalbinde çok güzellik vardı. O güzelliklerle kalbinin latifeleri de çok iyi durumda idi. Yani siyahlık yoktu onda… Bundan sonrası başka bir konu bence. Sen de yazarsan bana çok memnun olurum.

Emin Osman Uygur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: