BEN KARAYI SEVİYORUM/Ömer Dilbaz


BEN KARAYI SEVİYORUM
Nedir insanların karayla derdi. Bütün olumsuzluklara onu yüklerler.Neden cenazelerde de karalar giyerler. Ölüm müdür kara, ya da yaşamın kötü tarafı mı?Suçu nedir karanın? Kalpleri kötülüğe bulaştığında karaya bulandı derler.
Oysa insanın bilinmeyen dostudur siyah. Herkes gidince kalırsın kara olan karanlıkla. En çok hüzünlendiğin andır kara olan gece. Belki de kendini en çok sorguladığın andır. Bu yüzden mi sevmez insanlar?
Oysaki kalem en güzel kara yazar. En güzel çizimlerdir karakkalem. En güzel gözlerdir kara olan.En güzel türküler yakışmıştır kara olan şeylere(Gözler, saçlar, kaşlar ve gece….)
Bir sevebilsek karayı gözlerde, kaşlarda ve gecede olduğu gibi. Türküler de dinlediğimiz gibi. Mesela yasta olduğun da karalar bağlamasan, cenazelerde karalar giyinmesen. Karayla özleştirmesen yası. Kötü geçen gününe kara demesen hemen. Belalar seni bulduğunda kara bulutlar üstümüzde deyip karayı suçlamasan hani.Kendinden bilsen nerde hata yaptım da bu belalar diye sorsan. Nedir insanların bu karayla derdi.
Oysa karadır en çok çilekeş. İnsanlarda bile rengi kara olan insanlar değil mi en çok çeken. En çok sömürülen, en çok aşağılanan ve en çok ötekileştirilen. Öyle bir asır ki teknoloji en ileri safhadayken bile hala rengi kara diye insansızlızlık yapılan değil mi bu insanlara. Ne olmuş rengi kara olmuşsa gözyaşlarımız aynı değil mi,hepimizin baktığı gökyüzü ya da onların ki kara mı?
Hey gidi insanlık sen karayı sevmediğin müddetçe ben de seni sevmeyeceğim. Ne olurdu bütün renkler gibi karayı da sevsen. Ya da en azından bütün olumsuzlukları karaya bağlamadan. Rengi kara diye senin gibi insan olan insanları hor görmesen.
Benim günüm kötü geçince kara değil kötü gün. Belalar üstümde olunca kara bulutlar değil üstümde olan bela bulutları. Rengi kara olan insan ise zenci değil benim için sadece insan. Karadır benim sevdam kalbimde gururla taşıdığım sevdam.
Hadi sevmeye çalış şu karayı. Tıpkı kara gözlerde, kaşlar da olduğu gibi. Bütün renkleri sevdiğin gibi. Belki karayı seversen daha güzel olacak dünya. Belki bütün renkleri ayırmadan seversen daha güzel olacak dünya..Kategoriler:Ömer Dilbaz, Deneme

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: