Selam = Cellat /Derya Hekim


Selam = Cellat

Büyürken selamın adıyla büyüdük. Bunun önderliğini yapmış kişileri tanıdık. Selam çok değerliydi,böyle gördük büyüklerimizden. Babam hikayelerinde selamı anlatırken derdi:Selam ile gelenden zarar gelmez. Birde Allah’ın selamı ile geliniyorsa alınmadan es geçilmezmiş. Büyük saygısızlık adlederdi.
Büyüdükçe bu kelimeye gönül vermiş insanlar gördüm. Hayretler içinde kaldım. Garip geldi doğrusu. Bir kelime nasıl olurda bu kadar değerli olabilirdi? Gizli gizli izledim kıyıda köşede. Vardı bir numara. Olmalıydı en azından değil mi?Bir kelime souçta neden önünde saygı ile eğilsinler ki?
Ben merak ettim. Ettimde anlatan yok ki. Yaşa kendin öğren diyorlar sanki. Gizemli laflar falan yeni ergen birini tatmin etmedi hiç. Tam anlamını istiyorum diye haykırasım geldi. Yahu yok mu aranızda bana işin aslını diyecek biri? Pervaneler gibi etrafında döndüğünüz bu kısa heceli kelimenin anlamı nedir? Durun bir cevap verin.
Kimse durup anlatmadı, selam şudur diye. Büyükleri izleye izleye taklit etmeyi öğrendim. Taklit ederken anlamını öğrendim. Selam kışları bahara çevirmek için çıkılmış yolun adı imiş. Selam ile yola çıkan ömrünü harcıyor. Gözü kulağı selam üzerine işliyor sanki.Düşünmeden selam ile koşanlarsa ayrı hayranlık uyandırdı bende. Dünyanın dört bir yanına selam ile gidenler sevgiyle karşılandı. Özyurduna dönerken ayrılığın hicabıyla geldiler selam neşidesinden.
Gelen yada kalan sadece selam derken neden özyurdunda kaçak oldu şimdi? Neden yıllarca değeri anlatılırken anlamı sır gibi saklanan selam şimdilerde acı veriyor? Neden şimdilerde hasta evlatlar son arzularında baba diye inliyor? Neden öz yurdundan kazınarak çıkarılmak isteniyor? Neden selam diyen ya parmaklık ardında yada yaban ellerde bir başına?
Hani selam diyenden zarar gelmezdi. Hani selam verilirken hele Allah’ın da lütfu varsa alınmadan geçilmezdi. Ne oldu da cellat elinde keskin kılıca döndü. Şimdi yine baba yolu gözleyen bir yavruya mezar oldu. Selam demeye ne takat kaldı ne de heves.
Ya bize öğretenler bile bile cehenneme hazırladı bizi ya da öyle güzel kazıdılar ki selamın rahmetini, ses çıkmaz oldu koca yığınlardan.Kategoriler:Deneme, Derya Hekim

%d blogcu bunu beğendi: