Kapıyı Açan Cevap / Enver Akpınar


Açmadı kapıyı kadın. Kim o? Sorusuna verilen cevabı beğenmedi. İki beden var ortada. Olmaz böyle şey. Erime olmaz. Kaynama olmaz su yüz dereceyi bulmadan. Zaman geçmeli, ısınmalı su git gide. Demir tavını, çay demini bulmalı. Ne erken ne de geç. Atasözü yanlış mı olacak sanki. Olmaz böyle sey. Atasözü hiç yanlış olmaz. Yapılan işin hakkı verilmeli değil mi? Asılanın kanı, ipe değmeli. Sahi cevap neydi:
Benim.

Çaldı kapıyı Adam, Kiim o? Sorusu geldi peşi sıra. Heyecandan zorla ‘benim’ diyebildi. Umutla beklemeye koyuldu. Yay kaşlar sanki ok kirpikleri tutuşturup nasılda bırakmıştı kalbine bir sene önce. Pır pırdı. Duramıyorken yerinde ayaklarına sahip olamıyordu. Her ne için evden çıksa kapısında buluyordu kendisini. Kapıyı açacak sihirli bir şey olmalıydı. Bulamiyordu arasada. Fakat biliyordu ki bulanlar da hep arayanlardı. Sahi kapı açıldı mı?

Hayır açılmadı dedi dış ses. Açılmamalı zaten. Aşk pazarinda canlar alınır, canlar satılırdı. Bu cevaba kapı mı açılırdı. Açılmamalı zaten. Gerçekten de açılmadı. Önemli olan kapı mıydı ki. Hani sevenler zaten bir olurdu. Mesafeler, engeller onları ayıramazdı. Acı aşkın ikizi değil miydi? Soğuk yangını, ısının ilk değdiğinde soğuk hissettirmesi ne olacaktı? Sarmaşık kaplayınca dışından ağacı, ağaç göremez olurdu ya. Aşkın gözü kördü hani. Sahiden açılmadı.

Açtı kapıyı kadın. Kim o? Sorusuna verilen cevabı beğendi. Tek vucud vardı artık. Erimişti. Su kaynamış yüz dereceyi bulmuştu. Demir tavını, çay demini almıştı. Ne erkendi ne de geç. Atalar gene haklı çıktı. Asılanın kanı, ipe değmısti. İşin hakkı verilmişti. Zaman en iyi ilaç olarak şifasız hastayı, kıvamlamıştı. Sahi cevap neydi: ?

Çaldı kapıyı adam. Kim o? Sorusu geldi peşi sıra. Heyecandan zorla ‘?’ diyebildi. Umutla beklemeye koyuldu. Kalbi tutuşalı iki sene olmuştu. Yanağından süzülen göz yası sıcaktı. Pırpırdı. Ne için evden çıktığını hatırlamadı. Hakim olamadığı ayakları gene aynı kapıya getirdi kendisini. Kapıyı açtıracak sihirli bir şeyi bulmuş muydu? Aramıştı aramasına ama Sahi bulabilmiş miydi?

Evet açıldı dedi dış ses. Açılmalı dedi zaten. Aradan ayrı ayrı zaman geçti. Canından can, kanından kan gittı. Çileler çekildi. Canlar pazarlandı. Kör oldu gözler, sevdiğinden gayrısına. Sağir oldu kulaklar, Kim o? Sesinden başkasına. Sabah yellerinin getirdiği sevgili kokusundan başka koku bilmez oldu burun. Kovanı yağma olsundu artık. Aradığını, buldu. Derdinin dermanı meğer derdiydi. Sahi cevp neydi: Senim.
Sahi kadın ve adam kimdi?
Hepinizin çok iyi bildiği birileri dedi dış ses:
Kadın: Leyla
Adam: MecnunKategoriler:Hikaye

%d blogcu bunu beğendi: