Tarifsiz Bakışlar 2 / Gökhan Bozkuş


Bu yazımda size tanıtacağım gözlerin sahibi William Wallace… Mel Gibson’un 1995’te hem yönettiği hem de başrolünde oynadığı Cesur Yürek (Braveheart) filminin tarihi karakteri.

Filmde Iskoçlar ile İngilizler arasındaki mücadele anlatılır. Uzun uzun size filmi anlatmak yerine sizleri filmin en hazin bakışlarını yakaladığım o kareye götürmek istiyorum. Bazılarınız William Wallace’ nin eşinin öldürüldüğü sahne diye bir tahmin yürütebilir ama değil. Tarifsiz Bakışlar koleksiyonuma giren gözler Wallece’nin eşini kaybettiği anlara ait olan bakışları değil. Halkının umudu olarak gördüğü çok güvendiği  Robert the Bruce’nin Falkrik Savaşındaki ihanetini fark ettiği anlardaki bakışlardır.

Eğer sadece ışığın yansıttıklarını görüyor ve sadece sesin yaydıklarını duyuyorsanız, o zaman görmüyor ve duymuyorsunuzdur. Diyor ya Halil Cibran … Filmin yönetmeni ve oyuncusu Mel Gibson kitapların satır aralarında o ihaneti nasıl yudumlamışsa artık dünya sinemasına unutulmayacak bir bakış bırakmıştır. O bakışlar inkısarın meyvesi olmuştu adeta. Benzer bir bakışı da Pamuk Şekercinin yanındaki İsmail Abi karakterinde yakalamış ve notlar almıştım Leyla ve Mecnun dizisini izlerken… Pamuk şekerin pamuktan yapılmadığını öğrendiği anki o bakışları bize zannettiklerimizin aslını öğrendiğimizde hissettiğimizin gözlerimize nasıl yansıdığını çok güzel veriyordu.
Hani bir ünlem vardır ya… Vay be… işte bu iki kelime iki gözde ancak güneş zannedilen ateşböceklerini fark ettiğimizde kıvamını buluyor. Vay be…

Gökhan BozkuşKategoriler:Deneme

%d blogcu bunu beğendi: