Tarifsiz Bakışlar 1


Bir çift ayakkabı ne kadar değerli olabilir ki… Bir soru olarak düşününce bu cümleyi belki de zihninizden rakamlar kanatlandı. Milyon dolarlar mı acaba dedi iç sesiniz. Bir çift ayakkabıya sığan iki tertemiz kalbin iki saf yüreğin hikayesi üzerine yolculuk yapacağım sizlerle. Zira o filmde Ali karakterini canlandıran çocuğun iki bakışı var ki kelimeler kifayetsiz kalır anlatmaya.
İranlı yönetmen Majid Majidi’ye ait 1997 yapımı bir filmden tarifsiz bakışlar aktarmak istiyorum sizlere. Avucunda rengarenk bilyeler misali gözler… Bazen bir romandan bazen bir filmden sunacağım sizlere. Türkçeye Cennetin Çocukları olarak çevrilen Ali ve Zehra isimli fakir iki kardeşin bir çift ayakkabıya sığdırdıkları iki küçük gönlün hikayesinden tarifsiz bakışlar. Aynı bedene ait iki farklı bakış… Birinde sevinç, umut ve ışıl parıltı… Diğerinde birinci bitirilen yarışmanın ardından herkesin alkışladığı gözlerden düşen yaşlar ve inkisar… Ali ve Zehra’nın hikayesi Cennetin Çocukları… Uzun anlatmayacağım izlemeyenlere haksızlık olmasın diye. Bağlılığın, sevginin, saygının ve tertemiz duyguların meczolduğu bakışlar topladım o filmden sizlere. Yokluğun, yoksulluğun, imkansızlığı içinde nasıl kardeş olunur onu gösteren bu hikâyede içimi ısıttı o bakışlar. İçimi yaktı o bakışlar.
Senin için kardeşim, senin için kardeşim, senin için kardeşim diye nidalar yükseldi o konuk gözlerden… Bu film Oscar’a aday gösterildiği yıl ödülü yine başka bir yazıda ellerimde gözler bakışlar sunacağım bambaşka güzel bir film olan Hayat Güzeldir almış. Duyguları hissetmek kolaydır çünkü tanıdıktır çünkü duyguların milleti dini dili yoktur. Gözyaşlarının de sevincin de pasaportu vizesi yoktur. Tarifsiz Bakışlar getireceğim yer yer sizlere. Kim bilir belki de günün birinde göz koleksiyoncusu dersiniz bakışları mazide kalan kalemimeSevgi ve muhabbetle.

Gökhan Bozkuş

@gbozkussiirKategoriler:Deneme

%d blogcu bunu beğendi: